Brzydki zapach w domu: jak się go pozbyć?

Brzydki zapach w domu: jak się go pozbyć?

Na atmosferę w domu składa się całe mnóstwo elementów. Od charakteru jego mieszkańców, przez wygląd mieszkania, design, jak i czystość oraz zapach. Nieprzyjemne zapachy mogą być wynikiem zaniedbania, ale także mogą pojawiać się bez winy mieszkańców. Jak więc usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania i sprawić, by nieświeże powietrze odeszło w zapomnienie, a w pomieszczeniach zawsze panował aromat czystości?

Skąd biorą się brzydkie zapachy?

Przykry zapach w domu może mieć wiele źródeł. Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą go powodować. 

1. Zanieczyszczone dywany, wykładziny, zasłony, kurz, rozlane napoje…

Dbanie o dom wymaga sporo czasu. Zwłaszcza w domu, w którym mieszka kilka osób, w tym dzieci, bardzo łatwo o zabrudzenia i często nie ma tutaj niczyjej winy. Wiele gospodyń (i gospodarzy) domowych wie, jak ciężko zapanować nad bałaganem nawet po jednym dniu bez sprzątania. Siedliskiem przykrego zapachu mogą być więc podłogi, w szczególności dywany i wykładziny. Wystarczy rozlać mleko, które nie pozostawia plam, ale fermentuje w ciepłym pomieszczeniu i wydziela prawdziwie nieprzyjemne zapachy. Podobnie jest z sokami czy alkoholem. Często znalezienie miejsca, w którym ktoś rozlał płyn jest w takim przypadku trudne. Jeśli dywan czy wykładzina zajmuje sporą część mieszkania, może wymagać gruntownego czyszczenia oraz użycia neutralizatorów zapachów. Niestety zapachy, także te bardzo nieprzyjemnie wiążą wszelkie inne tekstylia - zasłony, firany, kotary, nakrycia kanap, poduszki. I o ile zasłony czy firany można wyprać w pralce, o tyle kanapa może wymagać profesjonalnego czyszczenia. Brzydki zapach to także efekt kurzu, który zbiera się na podłogach, meblach, a także w zakamarkach - na lampach, belkach sufitowych, drzwiach, czyli tam, gdzie często trudno nam dotrzeć. Regularne sprzątanie trzeba więc przeprowadzać całościowo i z uwzględnieniem wszelkich powierzchni.

2. Zwierzęta

Mało co tak utrudnia życie w mieszkaniu, jak unoszący się zapach kociego moczu. Chociaż koty to zwierzęta z natury czyste, to zbyt rzadko wyrzucany z kuwety żwirek albo efekt znaczenia terenu przez nie wykastrowanego kocura są źródłem fetoru. Nieprzyjemny zapach może też wydobywać się z klatki z gryzoniami, z ptakami czy z akwarium. Również pies, zwłaszcza mokry, pozostawia w mieszkaniu nieprzyjemny zapach. Gdy pupile leżą na kanapach, dywanach, przebywają w pomieszczeniach mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy, nawet wtedy, kiedy bardzo dbamy o czystość i zdrowie milusińskich.

3. Wilgoć

Stęchlizna, jaka powstać może w zawilgoconym mieszkaniu w wyniku powodzi czy niewłaściwie użytych materiałów budowlanych ma bardzo charakterystyczny, brzydki zapach. Zapach stęchlizny z pomieszczenia czy szafy utrzymuje się nie tylko w mieszkaniu, ale także na ubraniach czy we włosach domowników. W starym albo źle zabezpieczonym budownictwie odorem zachodzą więc nie tylko ściany, ale także da się wyczuć zapach stęchlizny z kanapy, dywanów, zasłon, zapach stęchlizny z ubrań z szafy. W wielu urządzeniach AGD także utrzymuje się wilgoć, dlatego tak często po wyjęciu mokrych ubrań wyczuwamy zapach stęchlizny z pralki.

4. Niedrożne rury, resztki w zlewie, brak dobrej wentylacji

Oto kolejne źródła niepożądanych zapachów. Stare mury, przestarzała technologia, ale także ludzkie zaniedbanie mogą przyczynić się do nieprzyjemnych zapachów unoszących się zwłaszcza w kuchni i w łazience. Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z rur jest ich oczyszczenie oraz zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniego przepływu powietrza.

5. Smażenie lub gotowanie

Czynności te wykonujemy codziennie, ale mogą one nie tylko na kilka minut, ale nawet na kilka dni zmienić atmosferę w domu. Jeśli w kuchni nie posiadamy dobrej wentylacji, nie używamy kuchennego okapu albo wyciągu, smażymy ryby, używamy mocnych, orientalnych przypraw, to przykry zapach będzie unosił się w całym mieszkaniu. Bardzo charakterystyczny i niezwykle nieprzyjemny jest też zapach spalenizny z mieszkania - wystarczy pozostawić na dłużej mleko na kuchence, by przez kolejne dni czuć nieprzyjemny swąd.

6. Dym papierosowy

Dużym problemem są osoby palące, którzy nie wychodzą na dymka na balkon czy do ogródka, ale palą w domu. Zapach dymu tytoniowego unosi się na długo po tym, jak papieros został wypalony, osadza się na ubraniach, a także na zasłonach, kanapach czy dywanach. Nie tylko zapach papierosów jest śladem po osobie, która paliła w mieszkaniu, ale także żółte firanki, czy rolety. Nieprzyjemny zapach unosi się też w mieszkaniu, gdy uprawiamy sport - bieżnia, rowerek treningowy, ćwiczenia siłowe sprawiają, że pocimy się. 

7. Zamknięte okna i drzwi

Nawet w domu, w którym nikt nie mieszka może unosić się przykry zapach, a to za sprawą braku wietrzenia i cyrkulacji powietrza. Jeśli więc wróciliśmy do domu po długiej podróży albo wchodzimy do niezamieszkałego przez dłuższy czas mieszkania i czujemy nieprzyjemny zapach, być może wystarczy otworzyć okna i spowodować silny przeciąg. Dzięki wietrzeniu nastąpi wymiana powietrza.

Regularne wietrzenie

Szczelne okna i drzwi oczywiście oszczędzają energię i zatrzymują ciepło w domach, ale jednocześnie mogą przyczynić się do wystąpienia wilgoci i pleśni w domu, a także ograniczają cyrkulację powietrza. Podczas naszego pobytu w mieszkaniu powstaje para wodna, nie tylko podczas oddychania, ale także w czasie gotowania w kuchni, prania, suszenia ubrań, kąpieli czy zmywania naczyń. Ta wilgoć pochłaniana jest przez ściany, dywany, kanapy i inne tekstylia, a z czasem może rozwinąć się w chorobotwórczą pleśń. Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń pozwala nie tylko na uniknięcie problemów z wyższą wilgotnością mieszkania, ale także odświeżenie go, pozbycie się roztoczy, obniżenie temperatury w mieszkaniu, ułatwienie oddychania w nocy.

Jak wietrzyć mieszkanie?

O wietrzenie mieszkania należy zadbać codziennie, niezależnie od pogody. Wystarczy na 10 minut otworzyć jedno okno na oścież. Jeśli nikogo nie będzie w mieszkaniu, można otworzyć dwa okna, tak by uzyskać przeciąg, który jeszcze skuteczniej oczyści mieszkanie z nieprzyjemnych zapachów, kurzu i wilgoci. Mieszkanie dobrze jest wietrzyć trzy razy dziennie, a już zwłaszcza wieczorem warto uchylić na parę minut okno w sypialni. Okno należy otwierać także zawsze wtedy, gdy szyba wyraźnie zaparuje - na przykład podczas gotowania czy po kąpieli w łazience.

Samo wietrzenie mieszkania nie zawsze wystarczy

Chociaż wietrzenie mieszkania usuwa nietrwałe zapachy oraz wilgoć, nie zawsze jest w pełni skuteczne. Pierwszym powodem jest to, że nie każdy ma komfort życia w czystym środowisku. To dlatego otwieranie okien jest niemożliwe, gdy panuje smog albo nieopodal działa zakład przemysłowy, kopalnia, skład węgla czy po prostu naturalne zapachy unoszą się nad miejscowością rolniczą. W takich przypadkach otworzyć okno może jedynie na kilka minut, by nastąpiła wymiana powietrza oraz by pozbyć się pary osadzającej się na oknach. Wietrzenie nie jest skuteczne w pełni także wtedy, gdy w ścianach mieszkania zagnieździła się na trwale wilgoć.

Zwykłe odświeżacze powietrza

W każdym markecie bez trudu kupimy odświeżacze powietrza. Dostępne są one w różnych formach - od wiszących zapachowych choinek, przez odświeżacze powietrza w spray’u, po wymyślne urządzenia na baterie albo montowane do kontaktu. Ich zadaniem jednak jest krótkotrwałe maskowanie zapachów, a nie ich trwałe usuwanie. Co więcej, zwykłe odświeżacze powietrza mogą być one po prostu szkodliwe.

Naukowcy z uniwersytetu w Atlancie uważają, że składniki chemiczne, które zawarte są w odświeżaczach powietrza, mogą u osób wrażliwych (np. u dzieci, osób starszych, u osób z obniżoną odpornością) wywołać silne alergie, a nawet astmę i inne problemy ze zdrowiem. Dr Stanley Finmen z Atlanta Allergy & Asthma Clinic uważa, że chemikalia jakie uwalniają się podczas używania odświeżacza powietrza w aerozolu, dyfuzorze, a nawet w postaci świecy zapachowej, mogą powodować przekrwienie błony śluzowej nosa i kichanie oraz… zmiany w czynności płuc! Tymi “szkodnikami” są lotne związki, takie jak formaldehyd, destylaty ropy naftowej, benzyny, limonen, alkohol benzylowy, kamfora, dichlorobenzen, etanol, naftalenu, fenol. Niestety producenci aerozoli maskujących zapachy wprowadzają konsumentów w błąd umieszczając informację „zawiera naturalne składniki”. Tymi naturalnymi składnikami najczęściej są sole i estry kwasu ftalowego, znane jako składniki farb, olejów i klejów… Dlatego, jeśli chcemy zamaskować jakieś zapachy, szukajmy faktycznie naturalnych odświeżaczy powietrza: goździków, cynamonu, pomarańczy, kwiatów.

Usuwanie zapachów ozonem

Ozon to bardzo silny, ale ulotny gaz - alotropowa odmiana tlenu o właściwościach aseptycznych i toksycznych dla zarodników i bakterii, które wydzielają nieprzyjemną woń. Sam ozon jest nam dobrze znany także z zapachu. Gdy po letniej burzy wyjdziemy na spacer, w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach, a nam lepiej się oddycha. Ozon używany jest także do oczyszczania wody, np. na publicznych pływalniach, gdzie wycofano się ze stosowania drażniącego chloru. Takie baseny w szczególności polecane są rodzicom z małymi dziećmi i osobom z AZS oraz innymi chorobami o podłożu alergicznym, jako bezpieczniejsze dla zdrowia.

Ozon szybko wchodzi w reakcje chemiczne z innymi cząsteczkami, zarówno tymi, które znajdują się w powietrzu, jak i na różnych przedmiotach, łączy się z molekułami i przez utlenianie eliminuje zapach. To dlatego ozonatory są coraz częściej wykorzystywane do likwidacji zapachów i dezynfekcji w mieszkaniach, domach ale też budynkach publicznych (np. w przychodniach zdrowia czy przedszkolach).

Ozonator inaczej generator ozonu nie tylko wytwarza ozon, ale też rozprasza go po całym pomieszczeniu. Ozon utlenia substancje organiczne (dym papierosowy, bakterie rozkładające substancje organiczne), które są źródłem nieprzyjemnego zapachu przez co neutralizuje je. 

Zalety ozonatorów powietrza

Ozonator powietrza poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem psa, kota, dymu papierosowego, z zapachem stęchlizny, wonią, jaka pozostała po powodzi czy pożarze lepiej, niż jakiekolwiek inne urządzenie czy jakakolwiek inna technologia. Domowy ozonator wytwarza taką ilość ozonu, która nie ma szkodliwego oddziaływania na urządzenia elektroniczne, nie niszczy mebli ani dywanów, nie jest szkodliwa dla kwiatów.

Jeśli w mieszkaniu panuje wilgoć i czuje się zapach pleśni, należy zlikwidować przyczynę, tu ozonator sprawdzi się najlepiej, ponieważ likwiduje on źródło zapachu a nie maskuje go.

Ozonatorów można użyć raz na jakiś czas, gdy zajdzie taka konieczność (np. w przypadku powodzi, pożaru), ale także wykorzystywać regularnie. Dzięki urządzeniom programowalnym, takim jak ozonator N202C można zaplanować czas ozonowania. Programator w ozonatorze umożliwia działanie przez całą dobę ale bezobsługowo - może pracować od kilku do 40 minut i włączać się sam co kilka godzin. Dzięki niemu powietrze w domu może zawsze będą oczyszczone, a przykre zapachy niewyczuwalne.

Ozonatory używane są także do czyszczenia klimatyzacji samochodowej, w której bardzo często, z powodu wysokiej wilgotności, dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni.

Zwykły domowe ozonatory typu Ozonator ZY-H103, Ozonator N202C mogą więc oczyszczać nie tylko powietrze, ale również artykuły spożywcze (warzywa, owoce, mięso, ryby), naczynia domowe, wodę pitną i do kąpieli, pomieszczenia, szafy i garderoby, buty, samochody i inne środki transportu.

Zalety jonizatorów

Innym ciekawym urządzeniem, które zdobywa coraz większy rynek jest jonizator powietrza.

Działający przez cały dzień komputer, telewizor, do tego kurz, roztocza, inne alergeny, zwykły pył zawarty w powietrzu to czynniki, które wpływają na zdrowie dróg oddechowych. A ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je, co kupuje, jak żyje i czym oddycha okazuje się, że jonizator także wpisuje się w trendy życia fit.

W domu i pracy korzystamy z kuchenek mikrofalowych, z komputerów, telefonów komórkowych, lodówek, pralek, posiadamy anteny radiowe, przechodzimy pod liniami tramwajowymi. Wszystkie współczesne wynalazki, które ułatwiają nam życie i pracę emitują jony dodatnie. Urządzenia wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne, które może być odczuwalne przez nasz organizm. Aby oczyścić powietrze w domu z jonów dodatnich oraz przy okazji usunąć przykre zapachy stworzono jonizatory powietrza. Są to urządzenia proste w obsłudze, które wymagają jedynie włączenia za pomocą jednego przycisku, chociaż znaleźć można też bardziej skomplikowane modele posiadające kilka trybów pracy, a także umożliwiające ustawienie indywidualnego czasu działania. Jonizator oczyszcza powietrze za pomocą wytwarzanych jonów ujemnych. Powietrze szybko staje się czyste i łatwiej się nim oddycha, ma także odpowiednią wilgotność. Jonizując powietrze w domu usuwamy przykre skutki wdychania kurzu, grzybów, bakterii i alergenów oraz nawilżamy drogi oddechowe, które pod wpływem zbyt suchego powietrza narażone są na częste infekcje. W atmosferze czystego powietrza, bez przykrych zapachów i alergenów lepiej śpimy, jesteśmy mniej nerwowi i rozdrażnieni.

Jonizatory produkują dużo jonów w krótkim czasie, więc kupując urządzenie do mieszkania czy biura, warto sprawdzić, który model, o jakiej wydajności jest najwłaściwszy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Okazje.info
Pobieranie danych...
Sklep internetowy od home.pl