Jacobs2

Wpływ roślin na jakość powietrza w mieszkaniu

Wpływ roślin na jakość powietrza w mieszkaniu

Większość z nas wybiera rośliny doniczkowe pod kątem ich estetyki. Nie da się ukryć, że niektóre gatunki są bardzo dekoracyjne, ale szczególną uwagę warto zwrócić na te, które dodatkowo mają wyjątkowo korzystny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. Z ich pomocą uda nam się zadbać o odpowiedni mikroklimat, co pozwoli przeciwdziałać wielu dolegliwościom zdrowotnym.

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu – dlaczego jest takie ważne?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nasze mieszkania są w rzeczywistości źródłem wielu szkodliwych substancji unoszących się w ich wnętrzu. Warto wspomnieć chociażby o obecności formaldehydów – wdychanie ich może być główną przyczyną dolegliwości oddechowych.  Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest ważne także ze względu na ksylen, znajdujący się w środkach do konserwacji drewnianych mebli lub boazerii. Nie można zapominać o benzenie, którego źródłem są głównie kleje i lakiery. W dzisiejszych czasach coraz groźniejszym zjawiskiem jest tak zwany smog elektromagnetyczny, będący wynikiem promieniowania komputerów, telewizorów, drukarek i innych urządzeń elektrycznych. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym regularnie unoszą się tego typu zanieczyszczenia, może znacznie obniżyć nasze samopoczucie oraz doprowadzić do poważniejszych chorób – nawet o podłożu nowotworowym. Do grona szkodliwych substancji należy także zaliczyć dym papierosowy oraz roztocza, których odchody są główną przyczyną dolegliwości alergicznych. Wszystko to sprawia, że powietrze w naszych mieszkaniach jest bardzo zanieczyszczone, dlatego warto wprowadzić do ich wnętrza naturalne filtry w postaci roślin.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – jakie wybrać?

Niektóre doniczkowe gatunki roślin charakteryzują się szczególną skutecznością w walce z konkretnymi substancjami unoszącymi się w naszych domach. W przypadku formaldehydów warto skusić się na figowca sprężystego lub bluszcz. W usuwaniu smogu elektromagnetycznego bardzo skuteczne są storczyki. Ich dodatkowym atutem jest atrakcyjny wygląd kwiatów, dzięki czemu orchidee świetnie sprawdzają się także w roli naturalnej dekoracji w salonie lub w sypialni. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze często działają wielotorowo i są skuteczne w usuwaniu wielu substancji. Przykładem może być skrzydłokwiat, który pomaga w walce z acetonem, benzenem oraz formaldehydem.

Bluszcz

Warto podkreślić, że rośliny są naturalnym źródłem tak zwanych jonów ujemnych mających korzystny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, neutralizują one działanie szkodliwych, dodatnich jonów emitowanych przez urządzenia elektryczne. W walce z elektromagnetycznym smogiem pomocne będą różne odmiany dracen, filodendron pnący, szeflera drzewkowata czy figowiec benjamina. Pod kątem emisji jonów ujemnych świetnym wyborem będzie także wspomniany już skrzydłokwiat. W efekcie, rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są najlepszym antidotum na reakcje organizmu długotrwale narażonego na kontakt z elektromagnetycznym smogiem. Dzięki nim można zapobiec stanom depresyjnym i poczuciu permanentnego zmęczenia. Obecność jonów ujemnych pomaga również w walce ze stresem czy spadkiem dobrego samopoczucia. Same rośliny nie zawsze okażą się wystarczające – szczególnie, jeśli w naszym mieszkaniu urządzenia elektryczne działają niemalże przez całą dobę. W takim przypadku naturalne filtry warto wspomóc nowoczesną technologią i sięgnąć po jonizatory powietrza.

Jak działa jonizator powietrza?

W trosce o kondycję zdrowotną oraz samopoczucie domowników koniecznie należy zadbać o jak najkorzystniejszy mikroklimat panujący w naszym mieszkaniu. W tym względzie szczególnie efektywne są jonizatory powietrza, których głównym zadaniem jest produkcja zbawiennych dla naszego zdrowia jonów ujemnych. To najlepszy sposób, aby szybko zniwelować dodatnie ładunki emitowane przez urządzenia elektryczne. Co więcej, wysokiej jakości jonizator powietrza jest skuteczny w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami – zabija bakterie, grzyby czy wirusy. Tego typu urządzenia są szczególnie zalecane osobom ze skłonnościami do dolegliwości alergicznych, ponieważ usuwają z pomieszczenia groźne alergeny. Niewątpliwą zaletą jest także skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów – nie tylko nikotyny, ale i pochodzenia zwierzęcego. Dla wielu osób jonizator to przede wszystkim efektywne rozwiązanie w walce z kurzem – emitowane przez niego jony ujemne szybko zabijają roztocza i przywracają jakość powietrza. Nowoczesne urządzenia pochłaniają substancje rakotwórcze, dlatego są niezastąpione w profilaktyce zdrowotnej.

Czy rośliny mogą zastąpić jonizator?

Niektóre gatunki kwiatów doniczkowych nie sprawdzą się w sypialni czy w kuchni, dlatego ich efektywność jest znacznie ograniczona. Większość gatunków jest całkowicie nieprzystosowana do tłustego i ciężkiego powietrza panującego w kuchni – w tym pomieszczeniu świetnym wyborem będzie bluszcz. Jeśli natomiast szukamy odpowiednich roślin do sypialni, musimy wyeliminować kwiaty o intensywnym zapachu – w nocy najlepiej oddychać bezwonnym, oczyszczonym powietrzem, a drażniące aromaty mogłyby znacząco obniżyć nasze samopoczucie. Dla przykładu, niektóre rodzaje storczyków, jak chociażby maxilaria tenuifolia czy aerangisy, najintensywniej pachną właśnie wieczorem. Tymczasem jonizatory powietrza sprawdzają się w każdym wnętrzu, a ich niewątpliwym walorem jest efektywność działania – znacznie większa od roślin. Ponadto, z ich pomocą można zniszczyć bakterie, wirusy, alergeny czy grzyby. Nawet najskuteczniejsze w oczyszczaniu gatunki kwiatów nie są w stanie zastąpić nowoczesnego urządzenia, ale nie oznacza to, że powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować. Głównym atutem roślin jest stała aktywność – naturalne filtry powietrza działają przez całą dobę. Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem połączenie efektywności jonizatora z mocą zielonych filtrów.

Podsumowując

Na jakość powietrza w naszym mieszkaniu wpływają unoszące się w nim substancje, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Warto zapobiec negatywnym skutkom przebywania w elektromagnetycznym smogu oraz wdychania formaldehydów, roztoczy, alergenów czy substancji rakotwórczych. Naturalnymi filtrami powietrza są wybrane gatunki roślin, ale ich skuteczność nie zawsze okaże się wystarczająca – bardziej efektywnym rozwiązaniem jest nowoczesny jonizator, który stanie na straży naszego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia.

Osoby zainteresowane kupnem jonizatora zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu – proponujemy urządzenia o najwyższej klasie, znakomicie sprawdzające się w warunkach domowych. Dla amatorów aromaterapii świetnym wyborem będzie jonizator ozonator GL2100, niezastąpiony w walce z elektrosmogiem, grzybami, bakteriami czy roztoczami. Jeśli komuś zależy na nowoczesnym i jednocześnie atrakcyjnym wizualnie urządzeniu, koniecznie powinien zwrócić uwagę na elegancki jonizator powietrza IONEX. Wszystkie nasze produkty wspaniale sprawdzają się w warunkach pokojowych.

Jonizator powietrza IONEX

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Okazje.info
Pobieranie danych...
Sklep internetowy od home.pl